Throwbacktime – Kochanski

Popová legenda svého času, Clare Groganová vítá návrat k Red Dwarf (Červený trpaslík) v epizodě nové série, která bude promítána koncem tohoto roku. Jane Killick byla připravena vyzpovídat Clare o jejích dvou profesních dráhách (zpěv, herectví), když si po čtyřleté pauze zopakovala svou roli Kristiny Kochanské.
 
Kochanská je součástí Listerova snu. Je jeho neopětovanou fantazií a rovněž mrtvá, jako každá jiná lidská bytost, kterou kdy Lister poznal. Je udržována naživu pouze na základě jeho touhy, a s neustálou nadějí, že s použitím jejího osobnostního disku, ji bude moci znovu přivést k životu, nebo se bude moci vrátit do minulosti, a zachránit ji před katastrofou, která vyústila ve smrt celé posádky.
 
První navigační důstojník Kristína Kochanská, alias C. P. Groganová, se objevila v sériích Red Dwarf (Červený trpaslík) jedna, dvě a nyní té šesté… Ale v době, kdy byla obsazena do role, byla pro většinu lidí známá jako Clare Groganová, hlavní zpěvačka kapely osmdesátých let, Altered Images, a jako jedna z hlavních postav filmu Gregory’s Girl.
 
Očividně nebyla úplně první volbou pro ztvárnění Kochanské. „Požádali o to Alexandru Pigg“ vzpomíná Clare. „Nemohla do toho jít, a já byla k dispozici, čímž jsem se stala součástí role Kochanské.“
 
Clare měla nyní přestávku od popové hudby, a dala se na herectví, ale to nebylo důvodem, proč si změnila své jméno. „[Bylo to] kvůli [herecké unii] Equity“ říká. „Už existuje Clare Groganová, která je herečkou, a dostala se tam jako první, dostala svou vlastní Equity kartu ještě dříve, než jsem to udělala já, takže musím vystupovat jako C. P. Groganová, a ona tak zůstane Clare Groganovou. Pokud si budu říkat Clare Groganová, velmi ji to rozčílí, a začne mi posílat vznětlivé dopisy.“
Na scéně Red Dwarf (Červený trpaslík) je pro některé lidi známá jako ‚C. P.‘, ale většina z posádky se rozhodla říkat jí ‚Clare‘. Existuje několik lidí, kteří mi skutečně říkají ‚C. P.‘, jelikož jsou to mé iniciály – Clare Patricia,“ říká. „To mi vůbec nevadí. Ale zastávám názor, že pro většinu lidí jsem Clare Groganová. Je opravdu obtížné zbavit se jména, které vás provází po dobu třicet let.“
 
Ačkoli měl Lister v knihách s Kochanskou blízký vztah, ale jde-li o televizní realitu první epizody, nikdy nenašel odvahu pozvat ji na rande. V epizodě The End (Konec) ji radiační únik za tři miliony let rozložil v hromadu prachu, takže k tomu už zřejmě nikdy nedojde.
 
Clare si pamatuje, jak se v této epizodě objevila na scéně: „Před první prací na Red Dwarf jsem dorazila do maskérny BBC v Manchesteru, kde na zrcadle měli právě fotografii té druhé Clare Groganové! Posadila jsem se a pronesla k dívce. ‚Můžete nebo nemusíte si všimnout, ale vypadám od fotografie docela odlišně.‘ Ona odvětila: ‚Vypadáš opravdu jinak.‘ No a já na to: ‚To je vlastně proto, že to nejsem já!‘ Tak jsem si pomyslela, že to bylo docela vtipné.“
 
Stejně jako všichni herci v první sérii, i ona musela vystupovat ve studiu před publikem a před kamerami. Clare prohlašuje, že to bylo příjemné, ale docela odlišné od hraní. „To byla jediná chvíle kdy jsem to udělala, skutečně, vážně jsem si užila reakci publika. Musím přiznat, že to má svou výšku, v jistém smyslu to je druh zastavení a rozjezdu, zastavení a rozjezdu… ale diváci rádi sledují pořady, jak se natáčejí.“
 
Její druhé vystoupení bylo v Balance of Power (Rovnováha sil), kde se Rimmer pomocí datadisku vydává za Kochanské hologram. Poté se vrátila ve druhé sérii, kde se objevuje v epizodě Stasis Lake (Škvíra ve stázi). „Byli jsme v hotelovém pokoji v Manchesteru, kde jsem se právě provdala za Craiga Charlese.“ Rychle se však opraví. „Vzala jsem si Listera, samozřejmě jsem se neprovdala za Craiga Charlese!“
 
V této scéně se vlastně objevili dva Listerové, zatímco současný Lister vidí své budoucí já na líbánkách s Kochanskou. Toho bylo dosaženo pomocí často používané techniky rozdělených obrazovek, kde se dvě poloviny scény natáčejí samostatně, a poté se spojí dohromady. „Bylo to opravdu jednoduché, ať už se dělají jakékoli technické věci. Opravdu se jim nebránili,“ tvrdí Clare. „Myslím, že jsme si to skutečně velmi užili. Bylo to prostě docela vtipné, myslím si, že Craig je opravdu dobrý bavič, takže kdykoliv začne bláznit, trochu tím zmírňuje tlak a napětí.“
 
Přesto, že se Kochanská objevila pouze ve třech epizodách, dokud si její postava nevzala čtyřletou pauzu, zůstává i navzdory tomu jako živá vzpomínka Listera, bědujícího nad promarněnou příležitostí, lépe ji poznat.
 
„Myslím, že Kochanská byla jedna z těch postav, co se v prvních dvou sériích tak trochu vysmívala Listerovi,“ říká Clare. „Vždycky šlo o velice krátkou část, nikdy nešlo o něco většího, ale z nějakého důvodu utkvěla v mysli lidí. Proč tomu tak je, opravdu netuším.“
 
Od těch raných časů Red Dwarf byla Clare docela zaneprázdněná, i když měla jen málo televizních vystoupení. „Dělala jsem docela dost věcí. Tou poslední televizní věcí, v níž jsem účinkovala, byla poslední série Taggart, v loňském roce… Bylo to opravdu hezké, protože šlo o práci v Glaskow, kde jsem nakonec zůstala kvůli natáčení, a poté se opět vrátila k práci zde. Byla to zkušenost, ale pravděpodobně nevyvolá tolik pozornosti.“
 
V Red Dwarf VI se Clare překvapivě vrátí jako Kochanská. Dostala šanci znovu se spojit se zbytkem posádky Red Dwarf. „Je to jako deja vu, opravdu,“ říká. „Byla jsem docela překvapena, že mi zavolali. Je to vlastně opravdu hezké být zpátky. Všichni kolem [programu] jsou toho názoru, že jde o opravdu, ale o opravdu dobrou zábavu.“
 
Vypadá úplně jinak než Kochanská, kterou ztvárnila kdysi. Má hnědé vlasy a novou, drsnější image. Avšak Clare přemýšlí docela dlouho nad odhalením, jakou tentokrát v Red Dwarf zastává roli. „Hmmmmmm, dobře se k ní vrací,“ říká. „Snažím se vymyslet nejlepší způsob, jak prozradit děj, aniž bych prozradila příliš mnoho, a tím to všem zkazila. Řekněme jen, že se vrací na vesmírnou loď.“
 
Celou tu dobu je Clare překvapená, že o ní lidé smýšlejí jako o Kochanské. „Myslím si, že tomu tak je,“ říká. „Red Dwarf má jako kult obrovskou základnu podporovatelů, což víte lépe než kdokoli jiný. Všichni znají velikost Listerových bot, jakou barvu nosí spodního prádla, tudíž si z nějakého důvodu myslím, že má postava už patří jinde. Opravdu netuším, proč mě za ni považují, ale je tomu tak… Bylo to opravdu krásnou součástí skvělé zábavy, ale jak říkám, je tomu tak dávno, teď jsem spíše tou v pozadí, jelikož je to dobré pryč a tak podobně, ale opravdu na to nejde zapomenout.“
 
Její předchozí kariéra popové zpěvačky se jí vryla ještě více do její paměti. Altered Images měli mezi TOP 40 šest hitů, konkrétně mezi lety 1981 – 1983. Jejich pravděpodobně nejznámější nahrávka Happy Birthday nedosáhla na první místo v hudebních žebříčcích. „Ohlížím se za těmi nejkrásnějšími vzpomínky, co kdy byly,“ usmívá se Clare. „Zažít to bylo opravdu skvělým zážitkem, ale bývala jsem úplně jiným člověkem, jelikož v té době jsem byla tak mladá, a tak intenzivní. Když jsem od toho upustila, jako bych jedním tlačítkem vymazala všechny vzpomínky, a ztrácely se v mlze. Myslím, že se mě Chris [Barrie] ptal na rok vydání Happy Birthday, a já mu nedokázala odpovědět, protože jsem vůbec nevěděla. Milovala jsem to, vážně, ale je to něco, co uděláš jednou a to je vše, nedokážeš si představit být zapojená v něčem takovém znovu.“
 
Clare stále slýchává své nahrávky v rádiu, které navrací ony mlhavé vzpomínky. „Cítím, že budu znít domýšlivě – jelikož jsem za celou dobu své práce o tom nikdy nepřemýšlela – ale jsem teď na sebe opravdu hrdá. Ale trvalo mi opravdu dlouho, než jsem byla schopna tyto své nahrávky poslouchat. Ani žádnou z nich nevlastním. Jsem si však jistá, že moje máma to všechno shromáždila, ale já nic z toho nemám, nevlastním ani žádné své knihy – čehož teď lituji. Nevlastním ani žádné z videí, které jsme natočili. Vzhledem k tomu, že jsem o něco starší, mohla bych přestat k sobě být, ohlédnu-li se zpět, tolik kritická – neříkat: ‚Clare, ztrapňuješ svou rodinu, přátele‘ – teď, když jsem od toho trochu vzdálená, mohu se ohlédnout a pomyslet si: ‚Bože, byla to docela dobrá zábava, a bylo to hezké‘. Takže když uslyším své nahrávky v rádiu, nechávám ho zapnuté.“
 
Vydáno mezi lety 1995 – 1996

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..